Cancellations      Contact Us      Educators      GWAEA Staff      Home      Parents/Students      Search      Site Map      Translate      
Grant Wood Area Education Agency

The Bulletin Board logo

2010 Recognition of Employees and Board Members with 5, 10, 15, 20, 25, 30 and 35 Years of Service Awards and Retirees

Congratulations to the following GWAEA staff for their years of service. The Staff Recognition and Partnerships Banquet is planned April 22 at Ms. Susan's Reception Hall in North Liberty.

5 years

 

Title

Kassie Adams

 

Speech-Language Pathologist

Ambre Bernards

 

School Social Worker

John Bethke

 

School Psychologist

Janel Brush

 

School Social Worker

Lynn Bucheit

 

Speech-Language Pathologist

Christina Carlson

 

Occupational Therapist

Sharon Clark

 

School Psychologist

Peggy Daugherty

 

Itinerant Preschool Teacher

Greg Feldmann

 

School Psychologist

Lisa Fry

 

Program Services Administrator

Nate Gillson

 

Clerk

Victoria Klein Girard

 

Speech-Language Pathologist

Susie Green

 

Student Programs Specialist

Melissa Grennan

 

Speech Language Pathologist

Myra Hall

 

Associate Regional Administrator

Lisa Haverkamp

 

Regional Administrator

Lori Hilmer

 

School Social Worker

Barb Hunt

 

Special Education Consultant

Jessica Krob

 

Speech-Language Pathologist

Doug Lange

 

Maintenance Technician

Sue Levasseur

 

Speech-Language Pathologist

Sue Lovik

 

Childcare Specialist

Mike Macklin

 

School Improvement Consultant

Mary Meisterling

 

GWAEA Board of Directors

Loretta Mitvalsky

 

School Social Worker

Lori O'Rourke

 

School Psychologist

Karla Ries

 

School Improvement Consultant

Melva Starr

 

Media Specialist

Ann Thielen

 

IMS Operator

Rachel White

 

Speech-Language Pathologist

Dawnelle Wyman

 

Media/Technology Support Technician

     

10 years

 

 

Mary Airy

 

Curriculum Consultant

Mary Cummings

 

Secretary

Kathleen DeYoung

 

Teacher: Off Site Programs

Pat Fehlberg

 

Occupational Therapist

Taresa Fetzer

 

Speech-Language Pathologist

Morris Greenfield

 

GWAEA Board of Directors

Mikki Graykowski

 

Speech-Language Pathologist

Gretchen Humiston

 

Vision Screener

Kathy Juba

 

Itinerant Teacher of the Deaf & Hard of Hearing

Sandy Lyons

 

Special Education Consultant

Karin McKeone

 

School Social Worker

Deb Meyer

 

Secretary

Jeanie Wade Nagle

 

Regional Administrator

Kelli Robertson

 

Speech-Language Pathologist

Pam Rubel

 

Program Services Administrator

Hope Runge

 

Team Leader Media Center

Anne Schlabaugh

 

Speech-Language Pathologist

Ron Scott

 

Van Driver

     

15 years

 

 

Terry Arons

 

School Social Worker

Amy Cameron

 

Accounts Payable Technician

Gail Cummins

 

Library Associate

Karen Easton

 

Speech-Language Pathologist

James C. Green

 

GWAEA Board of Directors

Becky Hays

 

Speech-Language Pathologist

Tracy Liebermann

 

School Psychologist

Randy Perkins

 

Vocational Services Instructor

John Robinson

 

School Psychologist

Christina Zebuhr

 

Parent/Child Educator

     

20 years

 

 

Daniel Griffin

 

Teacher:  Off Site Programs

Deb Kuhn

 

Library Associate

Rose Landers

 

Occupational Therapist

Mike Ostlund

 

School Social Worker

Joan Pease

 

Speech-Language Pathologist

Susan Sickels

 

Teacher:  Off Site Programs

Sue Thuma Rew

 

Parent/Child Educator

De Wagner

 

School Psychologist

     

25 years

 

 

Gregory Dunn

 

Assessment Consultant

Paul Kiburz

 

Regional Administrator

Bob Neilly

 

Computer Consultant

Deb Robin

 

Speech-Language Pathologist

Betty Stiefel

 

Speech-Language Pathologist

     

30 years

 

 

Lynne Cannon

 

GWAEA Board of Directors

Donna Claflin

 

Speech-Language Pathologist

Peg Maher

 

Audiologist

     

35 years

 

 

Nancy Fesenmeyer

 

Speech-Language Pathologist

Char Haddy

 

Media Center Supervisor

Wayne Haddy

 

Government Relations Specialist

Mike Kiely

 

Technology Support Supervisor

Kris Larson

 

Speech-Language Pathologist

Mary Van Voltenburg

 

Library Associate

Stuart Weinbrenner

 

Lead Printer

 

2009-2010 Retirees

Jan Ahlberg
Physical Therapist

Judy Bailey
Special Education Consultant

Stephen Blomme
Transition Consultant

Jennie Davis
Library Associate

Nancy Dearborn
School Psychologist

Nancy Fesenmeyer
Speech-Language Pathologist

Bruce Frana
Curriculum Consultant, Science

Julie Frana
Speech-Language Pathologist

 

Jean Goemaat
Speech-Language Pathologist

Gretchen Humiston
Vision Screener

Mike Macklin
School Improvement Consultant

Diane Peters
Curriculum Consultant, Literacy

Merla Rosekrans
Preschool Screener

Glenda Hutton Stejskal
School Social Worker

Careece Thompson
Media/Technology Support Technician