Today Only | 1 Week | 1 Month | 1 Year         Cancellations


Wednesday, September 18, 2019
7:00 AM - 5:00 PM   CR Phonology Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Child Find Seminar 1 Makeup Tonya Vitense Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Using the ELL Critical Data Process in Early Childhood and Preschool Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
10:00 AM - 5:00 PM   Induction Consortium American Gothic 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Megateam Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:00 PM - 1:00 PM   Executive Admin Team Meeting Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:30 PM - 12:30 PM   Jillian O'Rourke Meeting Benton 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 3:30 PM   MIIP Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:45 PM   Oversight-College Community Naples/Italy 33rd Avenue
1:00 PM - 4:00 PM   School Improvement Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 4:30 PM   Core Speech Meeting Oak 33rd Avenue
1:00 PM - 2:00 PM   IDEA Support Team Update Arbor 6th St 1st Floor


Thursday, September 19, 2019
7:45 AM - 11:15 AM   Behavior Cohort 2 Training - Behavior Basics Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Cedar Rapids School Nurses Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Induction Consortium - CCP training American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Math Planning Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   John Z & Jason Indian Creek 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PowerSchool Glass Room 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PBIS Tier 1 Tmmy Beener Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Training Cadre Planning Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Introduction to the ELL Critical Data Process Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   YMHFA Trainers Jones 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 4:00 PM   Organizational Leadership Yr 2 American Gothic 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
4:00 PM - 5:00 PM   Intervention Appt. Behind the Glass 6th St 1st Floor
5:00 PM - 7:00 PM   Cognitive Strategies for Students with High Functioning ASD and Other Related Disorders Revere/Stone 6th St 1st Floor


Friday, September 20, 2019
8:00 AM - 2:30 PM   New CTE Teacher Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   Meeting Tammy Beener/Jillian O'Rourke Jones 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   CASIT Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 10:30 AM   Literacy Collaboration Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:30 PM   CASA Training Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Deepen Your Understanding of the ELL Critical Data Process Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Big Ideas 2: Digging Deeper into Preschool Math Revere/Stone 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
9:30 AM - 12:00 PM   School Administrators of Iowa Roarke Horn Room 500 Southern Facility
10:30 AM - 2:00 PM   Tina Hoffman (multiple) Glass Room 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   ISF Sunlit Studio 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:00 PM   SDI/MTSS Work Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Saturday, September 21, 2019
8:30 AM - 4:30 PM   CASA Training Grant Wood 6th St 1st Floor


Monday, September 23, 2019
12:00 AM - 12:00 PM   CR Secondary Team Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 11:25 AM   Admin Workspace Turner 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Admin Workspace Indian Creek 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CCA District collaboration Jones 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Breakout Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:45 PM   Significant Disabilities Planning Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Terri McGraw meeting Benton 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 10:30 AM   Math Learning Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Elementary Reading Pilot Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Advanced Behavioral Assessments: Preference Assessments Paris 33rd Avenue
8:45 AM - 3:45 PM   SIOP Training of Trainers Room 500 Southern Facility
9:00 AM - 11:00 AM   Special Ed Director Network Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
9:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Naples/Italy 33rd Avenue
10:30 AM - 11:30 AM   SMG (Solutions Management Group) Grant Wood 6th St 1st Floor
10:30 AM - 4:00 PM   Math Planning Harvest 33rd Avenue
11:30 AM - 12:30 PM   CR Elem External Coaches Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 1:00 PM   NE RLD Planning Luxembourg 33rd Avenue
12:30 PM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:30 PM   J-Fast Introduction Winter 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Facilities Update Turner 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:00 PM   Lynn Kleinmeyer Sunlit Studio 6th St 1st Floor
2:05 PM - 4:35 PM   Admin Workspace Turner 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:30 PM   TQ Committee HR/Business Office 6th St 1st Floor
4:30 PM - 5:30 PM   Access for All : A Planning Framework For Leaders Winter 6th St 1st Floor


Tuesday, September 24, 2019
7:00 AM - 5:00 PM   CR Phonology Team Harvest 33rd Avenue
7:30 AM - 12:25 PM   Admin Workspace Turner 6th St 1st Floor
7:30 AM - 3:55 PM   Admin Workspace Indian Creek 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Literacy Data Cedar 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:55 AM   Apple Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Solids & Liquids VAST Academy Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Trees & Weather VAST Academy Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Water & Climate VAST Academy Paris 33rd Avenue
8:45 AM - 3:45 PM   SIOP Training of Trainers Room 500 Southern Facility
10:30 AM - 12:30 PM   Laura Johnson and 4 Iowa 6th St 2nd Floor
12:00 PM - 4:00 PM   Tech Coaches Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 1:30 PM   Access for All American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:30 PM   Olin Lit. PD Planning Cedar 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 4:00 PM   Organizational Leadership Yr 1 Grant Wood 6th St 1st Floor
1:00 PM - 3:00 PM   Computer Science Team Luxembourg 33rd Avenue
3:30 PM - 4:30 PM   Linn County Early Childhood Iowa Governance Board Meeting Oak 33rd Avenue
4:00 PM - 5:00 PM   Literacy Team Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, September 25, 2019
7:00 AM - 5:00 PM   CR Phonology Team Harvest 33rd Avenue
7:00 AM - 10:00 AM   Flu Vaccines Grant Wood 6th St 1st Floor
7:00 AM - 9:30 AM   TPBA Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:30 PM   Stephanie Maurey - Keystone AEA Glass Room 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Child Find Leadership Meeting Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Emergent Literacy Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   SMART Comm Partner Workshop and Practice with your AAC Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:00 PM   Designing Connections with Makey Makey Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Environments VAST Academy Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Living Systems VAST Academy Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Animals 2x2 VAST Academy Paris 33rd Avenue
8:45 AM - 3:45 PM   SIOP Training of Trainers Room 500 Southern Facility
9:00 AM - 11:00 AM   Principal Leadership Indian Creek 6th St 1st Floor
10:00 AM - 11:00 AM   CISM Video Autumn 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Megateam Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:00 PM - 4:00 PM   Autism Paras Breakout Benton 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 3:30 PM   SMART Comm Partner workshop and Practice with your AAC American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:30 PM   SMART Comm Partner workshop and Practice with your AAC Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:30 PM   SMART Comm Partner workshop and Practice with your AAC Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:30 PM   SMART Comm Partner workshop and Practice with your AAC Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:30 PM   SSW Meeting Autumn 6th St 1st Floor
1:00 PM - 3:30 PM   Principal Leadership Coaches Revere 6th St 1st Floor
6:00 PM - 8:00 PM   Continual Improvement Network - Year 3 (Drake) Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA 1st & 2nd Year Officials Winter 6th St 1st Floor