Today Only | 1 Week | 1 Month | 1 Year

Friday, July 20, 2018
8:00 AM - 12:30 PM   CRCSD - IDL Team Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Visual Phonics Winter 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Luxembourg 33rd Avenue


Saturday, July 21, 2018
7:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL278 Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:15 PM   Stress Management Strategies for Students Winter 6th St 1st Floor
8:30 PM - 4:00 PM   Drake University EDL277 Spring 6th St 1st Floor


Sunday, July 22, 2018
8:00 AM - 4:15 PM   Stress Management Strategies for Students Winter 6th St 1st Floor
8:30 PM - 2:00 PM   Drake University EDL277 Spring 6th St 1st Floor


Monday, July 23, 2018
7:30 AM - 4:30 PM   Power School IPT Training Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Habits of Mind: Preparing Students for Success Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Connecting the Dots: Adverse Childhood Experiences and Academic Outcomes Paris 33rd Avenue
9:00 AM - 10:00 AM   NE Region RA Meeting Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Blended/Personalized Web Build - Update Sunlit Studio 6th St 1st Floor
1:30 PM - 2:30 PM   Staff Listing Meeting Turner 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Construction Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor


Tuesday, July 24, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   PI Analyst Training American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Habits of Mind: Preparing Students for Success Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:45 PM   DLGWAEA 4Cs Summer Camp Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   Medicaid Training Paris 33rd Avenue
2:00 PM - 4:00 PM   Financial Reporting Hoover 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA Second Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, July 25, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   PI Analyst Training American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   Habits of Mind: Preparing Students for Success Naples 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Central Region EC Assessment Team Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   IAA Planning Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:45 PM   DLGWAEA 4Cs Summer Camp Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:00 PM   Emily Lee Hoover 6th St 1st Floor
11:00 AM - 1:00 PM   Assessment Behind the Glass 6th St 1st Floor


Thursday, July 26, 2018
8:00 AM - 12:00 PM   Habits of Mind: Preparing Students for Success Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 12:00 PM   DLGWAEA 4Cs Summer Camp Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   Statewide Summer TC Session Debrief Turner 6th St 1st Floor
5:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Transformations Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA First Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor
6:30 PM - 9:00 PM   PFLAG-Discussions Winter 6th St 1st Floor


Friday, July 27, 2018
8:00 AM - 12:00 PM   Laurie Jennisch Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   GWAEA SSIT/TC Oversight Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Luxembourg 33rd Avenue


Saturday, July 28, 2018
8:30 AM - 12:30 PM   Toastmaster Speech Skills Training Winter/Spring 6th St 1st Floor


Monday, July 30, 2018
7:30 AM - 4:00 PM   Tentative Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Yoga for Teachers: How to use yoga and meditation in the classroom Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Poetry in the Classroom K-8 Autumn 6th St 1st Floor
10:30 AM - 1:30 PM   New Administrator Orientation Winter 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA First Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor


Tuesday, July 31, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Child Find Hoover 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Yoga for Teachers: How to use yoga and meditation in the classroom Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Poetry in the Classroom K-8 Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 3:00 PM   Instructional Strategies for K-8 Math Teachers Winter/Spring 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Bart Mason Room 500 Southern Facility


Wednesday, August 1, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Central Region EC Assessment Team Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Child Find Hoover 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Mid-Prairie Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Sheltered Instruction Observation Protocol for Administrators Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Insects & Plants (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Diversity of Life (2nd ed.) Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Energy Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:00 PM   Instructional Strategies for K-8 Math Teachers Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Luxembourg 33rd Avenue
5:00 PM - 7:00 PM   GWAEA Board Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA First Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, August 2, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   Mid-Prairie Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 3:00 PM   Instructional Strategies for K-8 Math Teachers Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Environments (3rd ed.) Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Plants & Animals (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Mixtures and Solutions, Next Gen ed Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Sheltered Instruction Observation Protocol for Administrators Room 500 Southern Facility
11:00 AM - 3:30 PM   Exec. Cabinet Grant Wood 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Luxembourg 33rd Avenue


Friday, August 3, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:30 PM   Mid-Prairie Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Living Systems (3rd ed.) Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Structures of Life (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy-Populations & Ecosystems Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   CASA Pre-Service Training American Gothic 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor


Saturday, August 4, 2018
7:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL278 Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   CASA Pre-Service Training American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 PM - 4:00 PM   Drake University EDL277 Spring 6th St 1st Floor


Sunday, August 5, 2018
8:30 PM - 2:00 PM   Drake University EDL277 Spring 6th St 1st Floor


Monday, August 6, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   ISTE Sharing Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 4:00 PM   PowerSchool Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Materials and Motion Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Solids and Liquids, Next Gen ed. Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Soils, Rocks & Landforms (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
9:00 AM - 3:00 PM   Orientation - Lunch and Badges Autumn 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CR Region New Staff Turner 6th St 1st Floor
12:45 PM - 4:00 PM   Training - Elizabeth & Donna Harvest 33rd Avenue
1:00 PM - 4:30 PM   Orientation Sunlit Studio 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Construction Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team American Gothic 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA First Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor


Tuesday, August 7, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Spring 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Introduction to Sheltered Instruction for Teachers of ELLs Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Gravity & Kinetic Energy/Waves Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Water and Climate, Next Gen ed Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Sound and Light Italy 33rd Avenue
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA Membership Rules Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor


Wednesday, August 8, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Central Region EC Assessment Team Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Introduction to Sheltered Instruction for Teachers of ELLs Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   EER - Wagner Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Onboarding American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Animals 2X2 (3rd ed.) Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Pebbles, Sand & Silt (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Earth History (2nd ed.) Naples 33rd Avenue
11:00 AM - 12:00 PM   Emily Lee Winter 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Luxembourg 33rd Avenue
5:00 PM - 9:00 PM   Substitute Authorization Class Autumn 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA First Year Officials American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, August 9, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   PowerSchool Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Motion and Matter Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Trees & Weather (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Weather & Water (2nd ed.) Naples 33rd Avenue
9:00 AM - 12:00 PM   Defined STEM Room 500 Southern Facility
9:00 AM - 3:30 PM   Orton Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   Donna Matthews Sunlit Studio 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor
5:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Transformations Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Discussions Winter 6th St 1st Floor


Friday, August 10, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Taking VR and Google Expeditions Further Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Planetary Science (2nd ed.) Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Earth and Sun Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Air & Weather (3rd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 12:30 PM   Plan literacy work Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   Laura Johnson (Literacy) American Gothic 6th St 1st Floor
5:00 PM - 9:00 PM   Substitute Authorization Class Autumn 6th St 1st Floor


Monday, August 13, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:30 PM   OT Retreat Paris 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Crisis Prevention Intervention Certification Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Iowa Virtual Academy Professional Development Training Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Induction Coach Onboarding Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Secondary Multi-Tiered System of Support for Literacy Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
9:30 AM - 11:30 AM   M & T Core Team Sunlit Studio 6th St 1st Floor
5:01 PM - 9:00 PM   Substitute Authorization Class Winter 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA Membership Rules Meeting Spring/Autumn 6th St 1st Floor


Tuesday, August 14, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Orientation Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   The 8 Essential Elements of Daily 5 Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Iowa's English Language Proficiency Standards - Modules 4, 5, and 6 Room 500 Southern Facility
9:00 AM - 3:00 PM   Ashley S/Math Cons. Paris 33rd Avenue
9:00 AM - 3:00 PM   NWRLT Retreat Harvest 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Luxembourg 33rd Avenue


Wednesday, August 15, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
11:00 AM - 4:30 PM   CR Region Naples/Italy 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 4:00 PM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
1:00 PM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
5:00 PM - 9:00 PM   Substitute Authorization Class Autumn 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA Membership Rules Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor


Thursday, August 16, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   PD Palooza Spring 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   PD Palooza Winter 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Social Studies Learning Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   IAA Planning Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   GWAEA SSIT/TC Oversight Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   Offsite Region Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:30 PM   NW Region Naples/Italy 33rd Avenue
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
4:30 PM - 6:00 PM   Teacher @ Work Autumn 6th St 1st Floor
5:30 PM - 8:30 PM   PMI Board Meeting American Gothic 6th St 1st Floor


Friday, August 17, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   PD Palooza Winter 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   PD Palooza Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 10:30 AM   BIRT Meeting Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Secondary Multi-Tiered System of Support for Literacy Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   RLD Planning Kelly Jones Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   CRCSD - IDL Team Luxembourg 33rd Avenue
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
5:00 PM - 9:00 PM   Substitute Authorization Class Autumn 6th St 1st Floor


Monday, August 20, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Speech - Deb Hollensbe Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Planning Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Construction Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team American Gothic 6th St 1st Floor


Tuesday, August 21, 2018
7:30 AM - 4:30 PM   National Geographic Curriculum - IC ELL teachers Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 12:00 PM   Off-Site Region Naples 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   Health Services Meeting Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   AT GWAEA Team Turner 6th St 1st Floor


Wednesday, August 22, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 AM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 10:00 AM   Monica Packard Planning meeting Glass Room 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   State of Iowa Vocational Rehabilitation Winter 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   OTLLT Glass Room 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Luxembourg 33rd Avenue
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor
6:30 PM - 8:30 PM   CRAOA Membership Rules Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor


Thursday, August 23, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:30 PM   AAC Resource Team Turner 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor
5:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Transformations Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Discussions Winter 6th St 1st Floor


Friday, August 24, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Math Meeting Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Speech Meeting Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   VAST Turn around Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Learner Variability - Oak Seminar Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   CISM Leadership Luxembourg 33rd Avenue
9:00 AM - 9:00 AM   EC MTSS American Gothic 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Glass Room 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Indian Creek 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout American Gothic 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, August 25, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Girls on the Run Coaches Training Autumn 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Girls on the Run Coaches Training Winter/Spring 6th St 1st Floor


Monday, August 27, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Region Leadership Development Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, August 28, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg American Gothic 6th St 1st Floor
5:00 PM - 6:00 PM   Introduction to Sheltered Instruction for Teachers of ELLs Room 500 Southern Facility


Wednesday, August 29, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   ELAA New Teacher Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Planning Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   NWRLT American Gothic 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Luxembourg 33rd Avenue
1:00 PM - 3:00 PM   ABC Meeting Italy 33rd Avenue
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, August 30, 2018
8:00 AM - 12:00 PM   Literacy / Autism meeting Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   IAA Planning Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Year 1 Induction Coaches Grant Wood 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   Grant Wood Perkins Consortium Naples/Italy 33rd Avenue
12:30 PM - 3:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
1:00 PM - 2:00 PM   Diane Daugherty Behind the Glass 6th St 1st Floor


Friday, August 31, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
9:00 AM - 3:00 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
11:30 AM - 3:30 PM   G/T Network Meeting Autumn 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, September 3, 2018
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, September 4, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Spring/Autumn 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Revere 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   EA Service Coordinators Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
1:00 PM - 3:00 PM   CR Region Leadership Team Turner 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:30 PM   SBG Planning with Keith American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, September 5, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Vision Discipline Team American Gothic 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Paris 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:00 PM   Seminar Series Debrief Turner 6th St 1st Floor


Thursday, September 6, 2018
8:00 AM - 11:30 AM   Special Education Consultants Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Role of the School Leader American Gothic 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, September 7, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:00 AM - 1:00 PM   New Staff SLP Luncheon - Deb Hollensbe Revere 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:00 PM   ABC Team Paris 33rd Avenue


Saturday, September 8, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL272 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, September 9, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL272 Winter 6th St 1st Floor


Monday, September 10, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Spring 6th St 1st Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:30 PM   Communications Quarterly Metrics Discussion Harvest 33rd Avenue


Tuesday, September 11, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 9:00 AM   Support Coding Keith Stamp American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Emergency Operations Planning Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   PT Group Oak 33rd Avenue
1:00 PM - 4:00 PM   Organizational Leadership American Gothic 6th St 1st Floor
6:00 PM - 8:00 PM   Brain Injury Alliance Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor


Wednesday, September 12, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   DLM Data Stewards Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
11:30 AM - 3:30 PM   Board meeting Oak 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Jones 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:30 PM   RPP Large Group Room 500 Southern Facility
5:00 PM - 7:00 PM   GWAEA Board Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, September 13, 2018
8:30 AM - 11:30 AM   AT GWAEA Team Turner 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   CR Elementary Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
5:00 PM - 8:30 PM   Orton Autumn 6th St 1st Floor
5:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Transformations Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Discussions Winter 6th St 1st Floor


Friday, September 14, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Luxembourg 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   DLM New Teachers Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 3:30 PM   Autism/Behavior/Learning Supports Planning Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Monday, September 17, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 10:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Autumn 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, September 18, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Group Hoover 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Glass Room 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   EISC Meeting Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Tech Coaches Autumn 6th St 1st Floor


Wednesday, September 19, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   SSW Discipline Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 11:30 AM   Child Find Leadership Meeting Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, September 20, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Year 1 Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Grant Wood 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   Org. Leadership Yr 2 Turner 6th St 1st Floor


Friday, September 21, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, September 22, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL272 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, September 23, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL272 Winter 6th St 1st Floor


Monday, September 24, 2018
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Luxembourg 33rd Avenue
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, September 25, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Literacy Planning Cedar 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Improving Student Achievement Winter/Spring 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, September 26, 2018
7:30 AM - 4:30 PM   Safety Symposium American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPKW - Safety - SB Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
11:00 AM - 3:00 PM   SAI District Meeting Italy 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 3:30 PM   OT Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Thursday, September 27, 2018
9:30 AM - 12:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
5:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Transformations Spring 6th St 1st Floor
6:30 PM - 9:00 PM   PFLAG Discussions Winter 6th St 1st Floor


Friday, September 28, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
9:00 AM - 4:00 PM   Low Vision Clinic Autumn 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:30 PM   CISM Team Mtg Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Monday, October 1, 2018
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
11:30 AM - 4:00 PM   Incorporating Language Into Everyday Learning Naples/Italy 33rd Avenue
1:00 PM - 4:00 PM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, October 2, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, October 3, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   NWRLT American Gothic 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:00 PM   Seminar Series Debrief Turner 6th St 1st Floor


Thursday, October 4, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   CASIT Retreat Turner 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Italy 33rd Avenue


Friday, October 5, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, October 6, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL272 Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, October 7, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL272 Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Monday, October 8, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, October 9, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   AT GWAEA Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Planetary Science (2nd ed.) Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Diversity of Life (2nd ed.) Italy 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, October 10, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 3:30 PM   PPWK - Diane Sweeney SCC Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Gravity & Kinetic Energy/Waves Oak 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Room 500 Southern Facility
5:00 PM - 7:00 PM   GWAEA Board Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, October 11, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   Social Studies Administrative Learning Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Weather & Water (2nd ed.) Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy-Populations & Ecosystems Naples 33rd Avenue
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Tm American Gothic 6th St 1st Floor


Friday, October 12, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Center Academy - Earth History (2nd ed.) Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   2018-19 Perkins and RPP Funding American Gothic 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Winter/Spring 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, October 15, 2018
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Differentiated Accountability Training ESSA Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, October 16, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:30 PM   2018-19 Perkins and RPP Funding Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Org Leadership American Gothic 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   Org. Leadership Yr 1 Turner 6th St 1st Floor
1:00 PM - 3:30 PM   Secondary Lit Team Planning Meeting Cedar 6th St 2nd Floor


Wednesday, October 17, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:30 PM   Org. Leadership Yr 2 Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) American Gothic 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, October 18, 2018
8:00 AM - 4:30 PM   HS PD Naples 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Webinars American Gothic 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 AM   Tentitive NW Region Revere/Stone 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility
5:00 PM - 8:30 PM   Orton Autumn 6th St 1st Floor


Friday, October 19, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, October 22, 2018
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 3:00 PM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, October 23, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Improving Student Achievement Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, October 24, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 3:30 PM   School Radon Training & Support System Kickoff Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:30 PM   OT Meeting Room 500 Southern Facility
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) American Gothic 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:00 PM   Core Meeting - Deb Hollensbe Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Thursday, October 25, 2018
8:30 AM - 4:30 PM   Learner Variability - Oak Seminar Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Secondary Multi-Tiered System of Support for Literacy Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Elementary Social Studies Winter/Spring 6th St 1st Floor


Friday, October 26, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Nonviolent Crisis Prevention Intervention Certification Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Elementary Social Studies Spring/Autumn 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, October 27, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, October 28, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Monday, October 29, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 10:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Italy 33rd Avenue
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, October 30, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Group Hoover 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Math Meeting Luxembourg 33rd Avenue
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor


Wednesday, October 31, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:00 AM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:30 PM   Autism/Behavior/Learning Supports Planning Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Thursday, November 1, 2018
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning SEC, SSW, Psych Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   NWRLT Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Room 500 Southern Facility


Friday, November 2, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Paris 33rd Avenue
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Planning Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
11:00 AM - 1:00 PM   New Staff SLP Luncheon - Deb Hollensbe Indian Creek 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, November 5, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Region Leadership Development Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, November 6, 2018
7:00 AM - 9:00 PM   2018 State/County-wide Elections Revere/Stone 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 10:00 AM   CR Region Leadership Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Organizational Leadership American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Tech Coaches Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Paris 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   EA Service Coordinators Grant Wood 6th St 1st Floor


Wednesday, November 7, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Vision Discipline Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Jones 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor
3:00 PM - 4:00 PM   Seminar Series Debrief Turner 6th St 1st Floor


Thursday, November 8, 2018
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:30 PM   EISC Meeting Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Winter/Spring 6th St 1st Floor


Friday, November 9, 2018
12:30 AM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Winter/Spring 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team American Gothic 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor


Saturday, November 10, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, November 11, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL276 Winter 6th St 1st Floor


Monday, November 12, 2018
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Revere/Stone 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, November 13, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:30 PM   C4K Implementation Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, November 14, 2018
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakouts Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakouts Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:15 PM   Secondary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   AT GWAEA Team Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, November 15, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:15 PM   Secondary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   CR Elementary Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, November 16, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Cedar 6th St 2nd Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CASIT Meeting Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, November 19, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Year 1 Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, November 20, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Wednesday, November 21, 2018
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
3:00 PM - 8:00 PM   Agency Closed Paris 33rd Avenue
3:00 PM - 8:00 PM   Agency Closed Naples/Italy 33rd Avenue
3:00 PM - 9:00 PM   Agency Closed Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Thursday, November 22, 2018
8:00 AM - 9:00 PM   Agency Closed Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 9:00 PM   Agency Closed Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 8:00 PM   Agency Closed Paris 33rd Avenue


Friday, November 23, 2018
8:00 AM - 9:00 PM   Agency Closed Paris 33rd Avenue
8:00 AM - 8:00 PM   Agency Closed Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 9:00 PM   Agency Closed Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Monday, November 26, 2018
8:30 AM - 11:30 AM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
12:30 PM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, November 27, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Phonoloy Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
9:00 PM - 4:00 PM   DIrectors of School Food Services - Dan Dreyer Room 500 Southern Facility


Wednesday, November 28, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OT Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
1:00 PM - 3:00 PM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor


Thursday, November 29, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
2:00 PM - 4:00 PM   Core Meeting - Deb Hollensbe Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
5:00 PM - 8:30 PM   Orton Autumn 6th St 1st Floor


Friday, November 30, 2018
12:30 AM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 12:00 PM   IC Coaching Lab Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg Grant Wood 6th St 1st Floor


Saturday, December 1, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL281 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, December 2, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL281 Winter 6th St 1st Floor


Monday, December 3, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Speech Meeting Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Revere 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Stone 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout American Gothic 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
11:30 AM - 3:30 PM   G/T Network Meeting Italy 33rd Avenue
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, December 4, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Group Hoover 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Glass Room 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Improving Student Achievement Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Wednesday, December 5, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - Principal Instructional Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Child Find Leadership Meeting Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Jones 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, December 6, 2018
9:30 AM - 12:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
11:00 AM - 2:00 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, December 7, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Nonviolent Crisis Prevention Intervention Certification Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Offsite PD/Region Mtg Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:00 PM   CR Region Leadership Team Turner 6th St 1st Floor


Saturday, December 8, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Drake University EDL281 Winter 6th St 1st Floor


Sunday, December 9, 2018
8:30 AM - 1:30 PM   Drake University EDL281 Winter 6th St 1st Floor


Monday, December 10, 2018
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 10:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   ABC Team Paris 33rd Avenue
2:00 PM - 4:30 PM   Communications Quarterly Metrics Discussion Harvest 33rd Avenue
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, December 11, 2018
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Webinars American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Revere 6th St 1st Floor
9:00 AM - 11:00 AM   Special Education Director Network Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, December 12, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, December 13, 2018
8:30 AM - 4:00 PM   Org. Leadership Combined Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Turner 6th St 1st Floor
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Grant Wood 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility


Friday, December 14, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Nonviolent Crisis Prevention Intervention Certification Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Secondary Lit Team Planning Meeting Cedar 6th St 2nd Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, December 17, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Mtg (weather makeup) Italy 33rd Avenue
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, December 18, 2018
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Winter/Spring 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, December 19, 2018
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OT Meeting Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 3:00 PM   RPP Large Group Naples/Italy 33rd Avenue


Thursday, December 20, 2018
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   SSW Discipline Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, December 21, 2018
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, December 24, 2018
3:00 PM - 8:00 PM   Agency Closed Room 500 Southern Facility


Wednesday, January 2, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, January 3, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Winter/Spring 6th St 1st Floor
9:30 AM - 12:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, January 4, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 10:30 AM   CISM Leadership Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 4:30 PM   NWRLT American Gothic 6th St 1st Floor


Monday, January 7, 2019
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, January 8, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop (snowdate) Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, January 9, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   OTLLT Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, January 10, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   AT GWAEA Team Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:00 PM   Ashley S/Math Cons. Sunlit Studio 6th St 1st Floor


Friday, January 11, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   TLC ASP Winter 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism/Behavior/Learning Supports Planning Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, January 14, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Mtg (weather makeup) Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Spring/Autumn 6th St 1st Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, January 15, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Org. Leadership Combined Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   EA Service Coordinators Revere/Stone 6th St 1st Floor


Wednesday, January 16, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Room 500 Southern Facility


Thursday, January 17, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team Turner 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   CR Elementary Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, January 18, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 1:00 PM   New Staff SLP Luncheon - Deb Hollensbe Revere 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, January 21, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 3:00 PM   CR Region Leadership Team Turner 6th St 1st Floor
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, January 22, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:00 PM   Math Meeting Luxembourg 33rd Avenue
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:00 PM   Core Meeting - Deb Hollensbe Autumn 6th St 1st Floor


Wednesday, January 23, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Webinars American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:30 PM   OT Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, January 24, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue


Friday, January 25, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - FCT Training Naples 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:30 PM   CISM Team Mtg Autumn 6th St 1st Floor


Monday, January 28, 2019
8:30 AM - 10:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, January 29, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Group Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 4:30 PM   Learner Variability - Oak Seminar Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   NWRLT American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, January 30, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:00 PM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor


Thursday, January 31, 2019
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
11:30 AM - 3:30 PM   G/T Network Meeting Revere/Stone 6th St 1st Floor


Friday, February 1, 2019
8:00 AM - 10:59 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Speech Meeting Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow Day Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow Day Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow Day Naples 33rd Avenue
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Revere 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Stone 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, February 4, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - Deeper Learning Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:00 PM   Ashley S/Math Cons. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning Psych, SEC, SSW Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, February 5, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility


Wednesday, February 6, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Links American Gothic 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
9:00 AM - 11:00 AM   Special Education Director Network Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, February 7, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
9:30 AM - 12:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Revere/Stone 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, February 8, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training Naples/Italy 33rd Avenue
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, February 11, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Nonviolent Crisis Prevention Intervention Certification Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Secondary Lit Team Planning Cedar 6th St 2nd Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   IEP Leadership Team Turner 6th St 1st Floor


Tuesday, February 12, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Tech Coaches Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Tm American Gothic 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, February 13, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Vision Discipline Team Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Org. Leadership Combined Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Paris 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 4:00 PM   PT Team Meeting Cedar 6th St 2nd Floor


Thursday, February 14, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   AT GWAEA Team Turner 6th St 1st Floor


Friday, February 15, 2019
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   GWAEA Training Cadre Meetings Spring/Autumn 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, February 18, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow Day Oak 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow day Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   VAST Snow Day Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Mtg (weather makeup) Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, February 19, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Instructional Strategies Winter/Spring 6th St 1st Floor


Wednesday, February 20, 2019
8:00 AM - 4:30 PM   C4K Implementation Room 118 Kirkwood Regional Center at the University of Iowa
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 4:15 PM   Secondary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Instructional Strategies Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, February 21, 2019
8:00 AM - 4:30 PM   EISC Meeting Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 4:15 PM   Secondary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Year 1 Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility


Friday, February 22, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Hoover 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, February 25, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, February 26, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   SSW Discipline Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:15 PM   Elementary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, February 27, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:15 PM   Elementary Social Studies Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Winter/Spring 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   PPWK - Deeper Learning Paris 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OT Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, February 28, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   Secondary Multi-Tiered System of Support for Literacy Workshop Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Winter/Spring 6th St 1st Floor


Friday, March 1, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, March 4, 2019
8:30 AM - 10:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CPI Team Mtg Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, March 5, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 10:00 AM   CR Region Leadership Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - Deeper Learning Naples 33rd Avenue
8:30 AM - 4:00 PM   Org. Leadership Combined Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   EA Service Coordinators Revere/Stone 6th St 1st Floor


Wednesday, March 6, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Child Find Leadership Meeting Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, March 7, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 11:30 AM   NWRLT Sunlit Studio 6th St 1st Floor
9:30 AM - 12:00 PM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Italy 33rd Avenue


Friday, March 8, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Harvest 33rd Avenue
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, March 11, 2019
8:30 AM - 4:00 PM   Region Leadership Development Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
2:00 PM - 4:30 PM   Communications Quarterly Metrics Discussion Harvest 33rd Avenue
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, March 12, 2019
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop (snowdate) Winter/Spring 6th St 1st Floor
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Naples/Italy 33rd Avenue


Wednesday, March 13, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Naples/Italy 33rd Avenue
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Revere/Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Glass Room 6th St 1st Floor


Friday, March 15, 2019
12:30 AM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism/Behavior/Learning Supports Planning Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   NE Region Mtg (weather makeup) Autumn 6th St 1st Floor


Monday, March 18, 2019
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, March 19, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training ESSA Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training ESSA Naples/Italy 33rd Avenue
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, March 20, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, March 22, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, March 25, 2019
8:30 AM - 11:30 AM   Math Business Mtg Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
12:30 PM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, March 26, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Webinars American Gothic 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Room 500 Southern Facility
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, March 27, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training- Intervention System Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OT Meeting Italy 33rd Avenue
1:30 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, March 28, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
2:00 PM - 4:00 PM   CR Elementary Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, March 29, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Winter 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
4:01 PM - 6:00 PM   Corridor Autism Resource Expo Set Up Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Saturday, March 30, 2019
7:30 AM - 4:00 PM   Corridor Autism Resource Expo Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:00 PM   Corridor Autism Resource Expo American Gothic 6th St 1st Floor


Monday, April 1, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   SEC Meeting Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   NWRLT Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   AT GWAEA Team American Gothic 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, April 2, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Group Hoover 6th St 1st Floor
7:30 AM - 10:00 AM   CR Region Leadership Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
7:30 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Glass Room 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor


Wednesday, April 3, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team Turner 6th St 1st Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, April 4, 2019
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Grant Wood 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   Core Meeting - Deb Hollensbe Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, April 5, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Paris 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 10:30 AM   CISM Leadership Luxembourg 33rd Avenue
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, April 6, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   Homeschool Testing Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Monday, April 8, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   IC Coaching Lab Naples/Italy 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   Math PLC Luxembourg 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Revere/Stone 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, April 9, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Tech Coaches Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 4:00 PM   RPP Large Group Naples/Italy 33rd Avenue


Wednesday, April 10, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Jones 6th St 2nd Floor


Thursday, April 11, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   Differentiated Accountability Training ESSA Naples/Italy 33rd Avenue
9:00 AM - 11:00 AM   Special Education Director Network Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Turner 6th St 1st Floor
4:30 PM - 7:00 PM   DKG Autumn 6th St 1st Floor


Friday, April 12, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:00 AM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
11:00 AM - 1:00 PM   New Staff SLP Luncheon - Deb Hollensbe Revere 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:30 PM   Superintendent Advisory Council Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Saturday, April 13, 2019
8:00 AM - 12:00 PM   Homeschool Testing Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor


Monday, April 15, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, April 16, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - BBridges Winter/Spring/Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - BBridges Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - BBridges American Gothic 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue


Wednesday, April 17, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   DA Training ESSA Winter/Spring 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:30 PM   OT Meeting Room 500 Southern Facility
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   Hearing Meeting Stone 6th St 1st Floor


Thursday, April 18, 2019
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility


Friday, April 19, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 3:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
3:00 PM - 8:00 PM   Agency Closed Room 500 Southern Facility


Saturday, April 20, 2019
7:30 AM - 4:00 PM   Corridor Autism Resource Expo American Gothic 6th St 1st Floor


Monday, April 22, 2019
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, April 23, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Math Meeting Luxembourg 33rd Avenue
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, April 24, 2019
8:00 AM - 4:30 PM   C4K Implementation Linn County Regional Center 1770 Boyson Road, Hiawatha
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Org. Leadership Yr 1 Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Org. Leadership Yr 2 Turner 6th St 1st Floor


Thursday, April 25, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakout Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Blended Breakouts Turner 6th St 1st Floor


Friday, April 26, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Social Studies Planning Sunlit Studio 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:30 PM   CISM Team Mtg Winter 6th St 1st Floor


Monday, April 29, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
2:00 PM - 3:00 PM   Early ACCESS Mega Meeting Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility


Tuesday, April 30, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor


Wednesday, May 1, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   PPWK - EC Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:00 PM   Superintendents Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 12:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Central Region Leadership Cedar 6th St 2nd Floor
9:00 AM - 12:00 PM   CBST/Behavior Joint Meeting Luxembourg 33rd Avenue
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, May 2, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
8:00 AM - 4:30 PM   EISC Meeting Oak 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Nonviolent Crisis Prevention Intervention Certification Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, May 3, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Naples/Italy 33rd Avenue
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 11:30 AM   Curriculum Director Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Offsite PD/Region Mtg Paris 33rd Avenue
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:30 PM   AAC Resource Team American Gothic 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, May 6, 2019
8:30 AM - 11:30 AM   Common Learning Psych, SEC, SSW Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
1:00 PM - 4:00 PM   AEM Meeting Grant Wood 6th St 1st Floor
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, May 7, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
7:30 AM - 4:30 PM   Teacher Librarian Curriculum Workshop Winter/Spring 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   EA Service Coordinators Revere/Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
3:45 PM - 4:45 PM   BOAST American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, May 8, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   CR Phonology Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Org. Leadership Graduation Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 3:30 PM   Vision Discipline Team Grant Wood 6th St 1st Floor
9:00 AM - 4:00 PM   Org Lead Graduation Glass Room 6th St 1st Floor
11:30 AM - 4:30 PM   Comprehensive Intervention Model Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OTLLT Jones 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 3:30 PM   Autism/Behavior/Learning Supports Planning Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Thursday, May 9, 2019
8:00 AM - 5:00 PM   SW Region Meeting Room 500 Southern Facility
10:00 AM - 4:30 PM   NW Region Naples 33rd Avenue
2:00 PM - 4:00 PM   CR Elementary Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, May 10, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 5:00 PM   Speech Meeting Winter/Spring/Autumn 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Digital Learning Team Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:00 AM   CR/GW Meeting Arbor 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Revere 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Stone 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout American Gothic 6th St 1st Floor
11:30 AM - 5:00 PM   Speech Meeting-Breakout Grant Wood 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, May 13, 2019
8:00 AM - 4:30 PM   Hearing Meeting Room 500 Southern Facility
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
9:30 AM - 11:00 AM   Media & Tech Core Team Glass Room 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   SSW Discipline Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Tuesday, May 14, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Gen Ed Lit Team Mtg. Room 500 Southern Facility
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:00 PM - 3:30 PM   RPP Meeting Executive Team Mtg American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, May 15, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   CASIT Meeting Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 3:00 PM   SAI District Meeting Italy 33rd Avenue
11:00 AM - 4:00 PM   Central Region Meeting Winter/Spring 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, May 16, 2019
7:30 AM - 10:00 AM   CR Region Leadership Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:00 AM - 4:00 PM   Emergent Lit Team Mtg. Sunlit Studio 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   IEP Leadership Team Turner 6th St 1st Floor
1:00 PM - 4:00 PM   IC Region Meeting Room 500 Southern Facility


Friday, May 17, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   SPEL Team Mtg. Winter 6th St 1st Floor
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, May 20, 2019
8:30 AM - 3:30 PM   Speech Screening Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 4:00 PM   NE Region Meeting Autumn 6th St 1st Floor
12:30 PM - 2:00 PM   Early ACCESS/EC Transition Meeting Room 500 Southern Facility
2:00 PM - 4:00 PM   ABC Team Paris 33rd Avenue
2:05 PM - 3:00 PM   EARLY ACCESS Mega Meeting - Allyson Wheelan Room 500 Southern Facility
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, May 21, 2019
7:30 AM - 5:00 PM   CR Phonology Tm Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   Autism Core Meeting Dates 18/19 Garden 33rd Avenue
8:30 AM - 3:30 PM   GWAEA Training Cadre Meetings Winter/Spring 6th St 1st Floor
11:30 AM - 1:00 PM   Social Studies Planning American Gothic 6th St 1st Floor


Wednesday, May 22, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   CBST Team Harvest 33rd Avenue
8:00 AM - 5:00 PM   Phonology Groups Behind the Glass 6th St 1st Floor
8:30 AM - 11:30 AM   THED Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor
11:00 AM - 12:30 PM   CR Secondary Team Turner 6th St 1st Floor
11:00 AM - 4:00 PM   CR Region Autumn/Revere/Stone 6th St 1st Floor
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:30 PM   OT Meeting Naples 33rd Avenue
12:30 PM - 4:00 PM   AT GWAEA Team American Gothic 6th St 1st Floor


Thursday, May 23, 2019
2:00 PM - 4:00 PM   Core Meeting - Deb Hollensbe Room 500 Southern Facility


Friday, May 24, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Tuesday, May 28, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, May 29, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Thursday, May 30, 2019
8:00 AM - 4:00 PM   AAC Resource Team Turner 6th St 1st Floor


Friday, May 31, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 4:30 PM   Induction Coach Forum Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, June 3, 2019
8:30 AM - 4:00 PM   Region Leadership Development Naples/Italy 33rd Avenue
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, June 4, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor


Wednesday, June 5, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
1:30 PM - 2:30 PM   CR Early Childhood Grant Wood 6th St 1st Floor


Thursday, June 6, 2019
1:30 PM - 3:30 PM   Support Staff Scale Up Classroom 6th St 1st Floor


Friday, June 7, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, June 10, 2019
2:00 PM - 4:30 PM   Communications Quarterly Metrics Discussion Harvest 33rd Avenue


Tuesday, June 11, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
12:00 PM - 4:00 PM   PCE Meeting Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Wednesday, June 12, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, June 14, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
8:30 AM - 12:00 PM   L & L Team Meeting Scale Up Classroom 6th St 1st Floor
8:30 AM - 12:00 PM   Blended Links Turner 6th St 1st Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Monday, June 17, 2019
3:00 PM - 4:30 PM   NE/Central Mega Team Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Tuesday, June 18, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor


Wednesday, June 19, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, June 21, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor


Tuesday, June 25, 2019
8:00 AM - 11:30 AM   CABINET Turner 6th St 1st Floor
10:00 AM - 12:00 PM   Level 6 Meeting Indian Creek 6th St 1st Floor


Wednesday, June 26, 2019
12:00 PM - 2:00 PM   CR/NW Mega Team Mtg (EC) Linn/Johnson 6th St 2nd Floor


Friday, June 28, 2019
8:00 AM - 3:00 PM   Autism Paras Linn/Johnson 6th St 2nd Floor
12:30 PM - 4:00 PM   Autism Two Team Benton 6th St 2nd Floor